Robert Sedláček

Robert Sedláček – režisér; Praha; 20. 8. 2019

Robert Sedlaček należy do najbardziej wyrazistych reżyserów współczesnego kina czeskiego. W swoich dziełąch przeprowadza konsekwentnie filmową wiwisekcje nie tylko historii, lecz także aktualnego stanu politycznego i społecznościowego narodu. Zadebiutował w 2006 roku filmem fabularnym “Reguły kłamstwa” (Pravidla lži), w którym wykorzystał doświadczenia z własnego filmu dokumentalnego “Długi kac” (Dlouhá kocovina, 2003). Film przyniósł mu uznanie krytyków i nagrodę Czeski lew za scenariusz. Kolejnym jego filmem była komedia “Muži v říji” (Mężczyźni na rykowisku, 2009), która oddaje hołd wiejskiemu środowisku. 

W 2013 roku zrealizował serię filmów telewizyjnych “Czeskie stulecie” (České století), przedstawiających najważniejsze historyczne momenty Czechosłowacji w XX wieku, nad którymi współpracował z pisarzem i historykiem Pavlem Kosatíkiem. W odcinku “Ostatnie hurra” wraca znów do wydarzeń 1989 roku i wybitnym sposobem odkrywa sekrety Aksamitnej Rewolucji i jej wewnętrznego mechanizmu.

Ostatnim jego filmem jest na razie historyczny „Jan Palach” (2018). Film ukazuje ostatnie miesiące życia Jana Palacha, który w styczniu 1969 roku dokonał samospalenia, jako protest przeciwko wejściu wojsk radzieckich do Czechosłowacji.