Piotr Jaxa

Piotr Jaxa

Operator i fotograf, urodzony w Polsce, od 1982 roku mieszkający w Szwajcarii. Ukończył PWSFTviT w Łodzi i pracował jako reżyser obrazu przy wielu filmach fabularnych i dokumentalnych na całym świecie. Jego prace były pokazywane na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie. 

Przez ostatnich kilka lat Piotr Jaxa intensywnie eksplorował możliwości fotografii cyfrowej w niezależnych produkcjach kina europejskiego ((„Going Private” by Stina Werenfels, „Hello Goodbye” by Stefan Jaeger, „Rocksteady: The Roots of Reggae” by Stascha Bader, „The War Is Over” by Mitko Panov) łącząc doświadczenia związane z kliszą 35 mm z pasją do nowych możliwości oferowanych przez technologię cyfrową.

Jego wkład w tej dziedzinie, został uhonorowany Nagrodą Lohn-Ammannsegg w 2009 roku i zaproszeniem do szwajcarskiej Akademii Filmowej. Uczestniczył w licznych seminaria na ten temat w miejscach takich jak Zurich, Genewa czy Vevey. 

Jednocześnie działa on jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planów filmowych i fotografii redakcyjnej. Prace jego zostały opublikowane w różnych mediach w Europie, USA i Japonii.

Wystawa jego fotografii z planu filmowego trylogi K.Kieślowskiego Trzy kolory, pt: „Remembering Krzysztof” od 1994 roku możliwa była do obejrzenia w różnych zakątkach świata.

Jest on również autorem seria książek fotograficznych: „L’esprit de Geneve” (1988), „o Barcelone!” (1992) i „Poschiavo, un mondo di Valle” (1998). 

Od 1995 roku Piotr Jaxa pracuje nad nową książką i wystawą pt: „Operatorzy” . jest to zbiór portretów operatorów filmowych z całego świata. Do tej pory 115 artystów (z 24 krajów i 4 kontynentów) wzięło udział w tym projekci.