Pieskie życie

Pieskie życie (A Dog’s life), reż. Charlie Chaplin

film krótkometrażowy, 33 min., 1918 rok
Charlie ratuje bezpańskiego psa przed innymi czworonogami. Oboje szybko stają się przyjaciółmi i partnerami w kradzieży jedzenia.

Charles Chaplin to jedna z najwybitniejszych postaci światowego kina. Utożsamiany z osobą małego włóczęgi w meloniku.

Urodził się 16 kwietnia 1889 roku w Londynie (Anglia, Wielka Brytania). Od dzieciństwa występował z rodziną w music hallu, od 1907 roku w zespole pantomimicznym Freda Carno. W czasie tournée po Stanach Zjednoczonych (1914 rok) został zaangażowany przez Macka Sennetta do filmu. Do 1919 roku wystąpił w kilkudziesięciu krótko- i średniometrażowych obrazach, m.in. w „Charlie bokserem”, „Charlie włóczęga”, „Imigrancie”, „Spokojnej ulicy”, „Pieskim życiu”, „Charlie żołnierzem”. Pozostałe filmy, które zrealizował to m.in.: „Brzdąc”, „Gorączka złota”, „Cyrk”, „Światła wielkiego miasta”, „Dzisiejsze czasy”, „Dyktator”, „Pan Verdoux”, „Światła rampy”, „Król w Nowym Jorku” czy „Hrabina z Hongkongu”.

W 1964 roku (wydanie polskie 1967 rok) Chaplin opublikował wspomnienia zatytułowane „Moja autobiografia”. W 1954 roku został laureatem Światowej Nagrody Pokoju. W 1971 roku nagrodzony Oscarem za całokształt twórczości. Twórca zmarł 25 grudnia 1977 roku w wieku 88 lat.