O jednego więcej

O jednego więcej, (L’uomo in più), reż. Paolo Sorrentino

film fabularny 100 min, 2001 rok

Tony po latach starań osiągnął ogólnokrajowy sukces, jest piosenkarzem w nocnym klubie. Antonio natomiast jest piłkarzem, który stał się gwiazdą po zdobyciu zwycięskiej bramki w meczu o mistrzostwo Europy. Obu mężczyznom lata 80. niosą obietnicę bogactwa, sukcesu i porywających wydarzeń. Jednak ich dobra passa nie trwa długo, po kilku latach obaj doświadczają gwałtownego odwrócenia szczęśliwej fortuny.

 

Paolo Sorrentino jako filmowiec debiutował w latach 90. Od tego czasu wyreżyserował kilkanaście filmów fabularnych, krótkometrażowych i telewizyjnych. Wśród jego stałych współpracowników są producenci Francesca Cima oraz Nicola Giuliano, montażysta Cristiano Travaglioli, a także operator Luca Bigazzi i aktor Toni Servillo.

Filmy Sorrentino kilkakrotnie brały udział w konkursie głównym MFF w Cannes. Za swoją twórczość reżyser otrzymał szereg nagród filmowych, m. in. David di Donatello (czterokrotnie), Europejską Nagrodę Filmową (dwukrotnie), BAFTA, zdobywca amerykańskiego Golden Globe i Oskara, był nominowany do nagrody Goya oraz Cezara.

Przewodniczył obradom jury sekcji „Un Certain Regard” na 62. MFF w Cannes (2009). Zasiadał również w jury konkursu głównego na 70. MFF w Cannes (2017).