DROGA DO RZYMU

Reżyseria: Tomasz Mielnik

Kraj: Polska, Czechy
Język: czeski

Czas: 100 min
Rok produkcji: 2015

Droga do Rzymu” to komedia poruszająca najpoważniejsze tematy w najbardziej przewrotny i zabawny sposób. Vasek jest nieśmiałym mężczyzną po trzydziestce. Za namową pewnej rudej piękności kradnie obraz z Galerii Narodowej w Pradze i w przebraniu rusza w podróż do „Wiecznego Miasta”. Na swej drodze spotyka niezwykłe postaci: taksówkarz-kapłan chce go wyspowiadać, ekspert trufli przedstawia Vaskowi swoją małą świnkę, a pani z pieskiem zastanawia się nad podobieństwem Vaska do złodzieja w gazecie. Wszystkie napotkane osoby opowiadają swoje historie o poszukiwaniu szczęścia, spełnienia i oświecenia. Ale czy w dzisiejszych czasach w ogóle jest miejsce na duchowość? „Droga do Rzymu” to szalona komedia, która staje się metaforą poszukiwania wartości we współczesnej Europie.

Film miał światową premierę na festiwalu w Karlovych Varach, jako Film otwarcia konkursu „East of the West”.  Po premierze recenzje pojawiły się w tak prestiżowych międzynarodowych magazynach filmowych, jak „Variety” i „Screen International”.

Co się stanie, gdy zmieszasz świetnie obytego w temacie gatunków filmowych studenta reżyserii i jednocześnie historyka sztuki z Luisem Bunuelem i Wojciechem Hasem w wydaniu najbardziej dygresyjnym? Otrzymasz „Drogę do Rzymu” – zabawny debiut fabularny reżysera polskiego pochodzenia, absolwenta FAMU – Tomasza Mielnika.
Variety

Mielnik nie próbuje opowiedzieć historii, ale raczej dostarcza serii refleksji filozoficznych na tematy dotyczące znaczenia wiary, szansy zbawienia, istoty prawa, religijnych rytuałów oraz wielu innych.
Screen Daily