Edycja 2018

IDEA

8. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski w tym roku odbędzie się w dniach 14-16 września, przede wszystkim dzięki wsparciu finansowemu przyjaciół Festiwalu i osób wpłacających fundusze na platformie crowdfundingowej. Organizatorzy mają uzyskać również pomoc od prywatnych sponsorów.

Filmem, wokół którego zbudowano program festiwalu w roku 2018, będzie jeden z najbardziej kochanych przez publiczność obrazów „Trzy Kolory: Niebieski” – francusko-polsko-szwajcarska koprodukcja w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego na podstawie jego i Krzysztofa Piesiewicza scenariusza. Film ze zdjęciami Sławomira Idziaka i muzyką Zbigniewa Preisnera i główną rolą Juliette Binoche został nagrodzony Złotymi Lwami w Wenecji.

Na festiwalu zaprezentowane zostaną widzom filmy fabularne i dokumentalne w ramach następujących sekcji: Hommage à Kieślowski & Klasyka Kina (Hommage à Kieślowski & Classics), Re:Interpretacje (Re:Interpretations): polskie i europejskie filmy fabularne, Sztuka dokumentu (Doc Art): polskie i europejskie filmy dokumentalne, sekcja czeska.

Gościem specjalnym festiwalu będzie wybitny czeski reżyser Petr Zelenka. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć jego retrospektywę. Obejrzymy m.in „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”, „Bracia Karamazow” i „Rok Diabla”. Po projekcjach odbędą się spotkania z reżyserem prowadzone przez kuratora sekcji czeskiej Petra Vlček’a.

Podczas trzech dni festiwalu spotkamy się z gośćmi, twórcami i krytykami filmowymi. Na Hommage à Kieślowski zaproszeni zostali m.in. Krzysztof Piesiewicz, Piotr Jaxa, Mikołaj Jazdon, Petr Vlček, Violetta Buhl, Izabela Igel.

Pokazom filmowym, spotkaniom i debatom towarzyszyć będzie wystawa z Archiwum Krzysztofa Kieślowskiego prezentująca niepublikowane do tej pory fotosy z „Niebieskiego” autorstwa Piotra Jaxy.

Patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, żona reżysera.

Co roku Sokołowsko, malownicza miejscowość koło Wałbrzycha i ważne miejsce w życiu Krzysztofa Kieślowskiego obchodzi święto kina. Projekcje festiwalowe odbędą się w opisanym przez Kieślowskiego w jego „Autobiografii” Kinoteatrze ZDROWIE, w sali multimedialnej Laboratorium Kultury Fundacji IN SITU.

Zbiórka funduszy na festiwal trwa do 10 września. Każdy może wesprzeć Hommage à Kieślowski, wpłacając dowolne kwoty na platformie https://odpalprojekt.pl/p/hommageakieslowski. Akcję wspierają m.in.: Krystyna Janda, Magda Łazarkiewicz, Marzena Trybała, Artur Barciś, Bogusław Linda, Łukasz Maciejewski i Jerzy Stuhr.

Organizacja & Produkcja festiwalu:
Fundacja Sztuki Współczesnej „IN SITU”
Międzynarodowe Laboratorium Kultury Sokołowsko

SEKCJE

Filmem wyznaczającym główny nurt poszukiwań programowych w roku 2018 będzie francusko-polsko-szwajcarska koprodukcja w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego na podstawie scenariusza Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego pt. „Trzy kolory: Niebieski” (Trois couleurs: Bleu; rok 1993, 100 minut, Złote Lwy w Wenecji) zrealizowana ze zdjęciami Sławomira Idziaka i muzyką Zbigniewa Preisnera.

W roku 2018 festiwal zaprezentuje widzom filmy w ramach następujących sekcji:

  • Hommage à Kieślowski & Klasyka Kina (Hommage à Kieślowski & Classics)
  • Re:Interpretacje (Re:Interpretations): polskie i europejskie filmy fabularne
  • Sztuka dokumentu (Doc Art): polskie i europejskie filmy dokumentalne

Dzień czeski

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie wybitny czeski reżyser Petr Zelenka znany z takich filmów jak „Guzikowcy”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”, „Rok diabła” czy „Bracia Karamazow”. Podczas festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć retrospektywę jego filmów oraz uczestniczyć w spotkaniu z artystą. Spotkania będą moderowane przez kuratora Dnia czeskiego Petra Vlčeka.

 

SPOTKANIA

  • Spotkanie z producentką filmu Dzikie róże, Izabelą Igel, prowadzenie: Dorota Paciarelli

PIĄTEK | 14.09.2018 | po 21:30 / Stara Kopalnia, Wałbrzych

  • Spotkanie z Petrem Zelenką po projekcji Opowieści o zwyczajnym szaleństwie, prowadzenie: Dorota Paciarelli, Petr Vlček

SOBOTA | 15.09.2018 | 13:45-15:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / re:interpretacje

  • Wolność i biurokracja – spotkanie z Mikołajem Jazdonem i Violettą Buhl po projekcji filmu Refren

SOBOTA | 15.09.2018 | 15:15-16:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Hommage à Kieślowski

  • O wolności nie tylko w sztuce – spotkanie z Krzysztofem Piesiewiczemi Petrem Zelenką, prowadzenie: Dorota Paciarelli

SOBOTA | 15.09.2018 |18:30-20:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Hommage à Kieślowski

  • Z punktu widzenia nocnego portiera – spotkanie po projekcji; Krzysztof Piesiewicz rozmawia z Mikołajem Jazdonem

NIEDZIELA | 16.09.2018 | 10:30-12:15 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Hommage à Kieślowski

  • Spotkanie wokół filmu Bracia Karamazow; Petr Zelenka i goście, Petr Vlček, Krzysztof Piesiewicz

NIEDZIELA | 16.09.2018 | 14:45-16:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / re:interpretacje

  • Spotkanie wokół filmu Rok diabła; Petr Zelenka i goście, prowadzenie: Petr Vlček

NIEDZIELA | 16.09.2018 | 18:15-19:15 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / re:interpretacje

  • Spotkanie z Violettą Buhl i Mikołajem Jazdonem po projekcji Rok Franka W

NIEDZIELA | 16.09.2018 | 19:30-21:30 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Mistrz Karabasz

GOŚCIE

Tomasz Kozłowski

Socjolog i antropolog kultury, bloger, szkoleniowiec. Wykładowca Uniwersytetu SWPS i Collegium Da Vinci. Spełniony eseista, niespełniony prozaik. Krytyczny fan ponowoczesności. Sceptyczny obserwator trendów i piewca końca rozrywki. Popularyzator filozofii slow movement, przepływu i empatii. Autor ponad 200 prac, w tym książek poświęconych problematyce kultury masowej: „Samotny hulaka”, „Naga małpa przed telewizorem”. Etatowy optymista i zrzęda po godzinach. Regularnie pisze dla „Odry”, „Charakterów, „Czasu kultury”, „Dyrektora Szkoły”.

 

Miro Gábor

operator filmowy, autor zdjęć do prezentowanych na festiwalu filmów „opowieści o zwyczajnym szaleństwie” i „Rok diabła” w reżyserii Petra Zelenki. Należy do grona przyjaciół i najbliższych współpracowników Petra Zelenki, począwszy od drugiego pełnometrażowego filmu reżysera: „Guzikowcy” (1997). Należy do czołówki najbardziej znanych i cenionych operatorów kamery w Europie, otrzymał prestiżową nagrodę Emmy Award 2000-2001 za efekty specjalne jako D.O.P. do miniserialu „Children of Dune” na podstawie powieści klasyki sci-fi Franka Herberta „Dune”. www.mirogabor.com

 

Magdalena Łazarkiewicz

 

Izabela Igel

Producent. Od 17 lat związana z produkcją filmową, reklamową i telewizyjną, pracowała między innymi w Graffiti Film, Endemol Neovision, TVN, Syrena Films i Best Film, W 2011 roku wspólnie z Romanem Jaroszem założyła frrmę Alter Ego Pictures, która wyprodukowała m.in. „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego, „Człowieka z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa czy „Dzikie róże” Anny Jadowskiej.

W 2016 założyła własną firmę produkcyjną Harine Films, która skupia się na produkcji filmów autorskich polskich reżyserów, ze szczególnym naciskiem na debiuty i drugie filmy, a także na międzynarodowych koprodukcjach mniejszościowych. Polsko-rumuńska koprodukcja „Pies” w reżyserii Florina Serbana jest pierwszym filmem wyprodukowanym przez Harine Films.

 

Petr Zelenka (1969) czeski dramatopisarz, scenarzysta i reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny. W młodym wieku grał w zespole punk rockowym V noci na gitarze basowej, komponował teksty i muzykę do piosenek, na ogół smutnych lub, jak zauważył jeden z przyjaciół w wywiadzie telewizyjnym, dużo smutniejszych od filmów, które zawsze z przyjaciółmi reżyseruje od ukończenia scenopisarstwa na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Jako dziecko i dorastającego chłopaka fascynowały go muzyka, matematyka i seriale telewizyjne, a dokładnie muzyka otwierająca film. Ojciec Petra Zelenki, pisarz, scenarzysta i dramaturg Otto Zelenka, brat humorysty i takze scenarzysty Bedricha Zelenki, nagrywał muzykę na magnetofonie na życzenie syna. Do dzisiaj Zelenka nagrania te zachował. Początkowo interesowała go matematyka, ale styl życia rodziców i ich praca wydały mu się w końcu ciekawsze. Zelenka o tym okresie swego życia, tuż po ukończeniu szkoły średniej, tak opowiedział w jednym z wywiadów: „Chciałem być wolny, niezależny od tej rzeczywistości i świata zewnętrznego, a sztuka i matematyka dawały wówczas taką możliwość.”. Zelenka jest trochę czeskim Woody Allenem, trochę kochającym muzykę i melancholijne charaktery Jimem Jarmuschem, czasem krytycznym obserwatorem absurdów i sejsmografem dylematów moralnych w otoczeniu inteligencji jak Nanni Moretti. Jego scenariusze i filmy charakteryzują empatia i współczucie dla zwyczajnych i pozornie mało ciekawych bohaterów. Zelenka jest zdania, że każdy, nawet najmniej znaczący człowiek jest niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. W pracy z aktorem szuka obok jasnych stron charakteru lekkich, niewinnych wprawdzie, ale kłopotliwych i smiesznych odchyleń w zachowaniu. Zelenka definitywnie uzależnia, szczególnie tych, którzy w życiu dostrzegają więcej absurdu niż sensu, a mimo to gotowi są walczyć na swój sposób o szczęście.

Trzy filmy, które zaprezentujemy, w reżyserii Petra Zelenki wyczarują na Państwa twarzach niewątpliwie uśmiech, zdziwienie i obok współczucia i sympatii dla mówiących szczerze, co myślą bohaterów, nieodparte przekonanie, że kino czeskie ma to coś, czego na próżno szukamy w większości polskich filmów. Ciepło, cierpliwość, spokojny rytm narracji, ironię i absolutne przekonanie, że nie ma ludzi szalonych, a każdy rzekomy wariat widzi i ocenia sytuację trafniej od tzw. porządnego obywatela, głoszącego wyższość cywilizacji nad ludzką, niedoskonałą naturą. Kino czeskie pokolenia Zelenki zaliczane jest dzisiaj do najciekawszych kinematografii europejskich, a jego twórcy podążają swoim własnym torem.

W minionym roku festiwal Hommage a Kieślowski zaprezentował film Petra Zelenki p.t. „Zagubieni w Monachium”, w którym artysta opowiada o największej – obok zdławienia Praskiej Wiosny – traumie Czechów: Układzie Monachijskim. W tym roku dzięki współpracy z Petrem Vlckiem i Stowarzyszeniem Czeskich Klubów Filmowych festiwal Hommage a Kieślowski przypomni czarną komedię „Opowieści ozwyczajnym szaleństwie” (Příběhy obyčejného šílenství), „Rok diabła”, uwspółcześnioną adaptację Dostojewskiego „Bracia Karamazow” z akcją osadzoną w Polsce, w okresie transformacji. Filmy te ucieszą i wprawią w zamyślenie nad ludzką naturą szczególnie miłośników melancholijnych komedii i tragikomedii, w których nic nie jest takie, jakie się nam wydaje na początku, a śmiech zastyga nam nagle w gardle, gdy odkrywamy, że szczęście osobiste i wolność według Zelenki mają wysoką cenę, dyktowaną jeśli nie przez diabła to przez koincydencję nielogicznych zdarzeń i ich konsekwencje.

Projekt powstał we współpracy ze stowarzyszeniem czeskich klubów filmowych i naszym czeskim przyjacielem Petrem Vlckiem, filmoznawcą i promotorem kina polskiego w Czechach i kina czeskiego w Polsce.

 

Liliana Głąbczyńska-Komorowska

 

Teresa Violetta Buhl

Reżyser castingu. Ukończyła polonistykę z kierunkiem filmowo-telewizyjnym na Uniwersytecie Gdańskim. Pracę w filmie rozpoczęła jako asystent reżysera potem drugi reżyser współpracując z takimi reżyserami jak Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Stanisław Różewicz, Andrzej Trzos Rastawiecki, Stanisław Bareja, Jan Łomnicki i wielu innymi.Od 1980 roku współpracowała jako II reżyser i reżyser castingu przy prawie wszystkich fabularnych i telewizyjnych filmach Krzysztofa Kieślowskiego.

Od 1989 pracuje jako reżyser obsady (casting director) filmów fabularnych, seriali, teatru telewizji, programów telewizyjnych, reklam, spektakli teatralnych i różnych innych form. Współpracuje zarówno z polskimi jak i zagranicznymi reżyserami i produkcjami (angielskie, francuskie, czeskie, słowackie, niemieckie, duńskie , włoskie ) Prowadzi warsztaty dla aktorów i zajęcia dotyczące castingu w szkołach teatralnych w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni i w Warszawie. Od 1999 roku początkowo wspólnie z Maciejem Dejczerem i Krzysztofem Langiem – obecnie z Blanką Barkan Popowską prowadzi firmę producencką Rebecca Studio, która zrealizowała m.in. film Kazimierza Karabasza „Pan Franciszek” w cyklu filmów dokumentalnych „Powroty”. Od 2006 roku jest międzynarodowym ekspertem castingu w Polsce w ramach europejskiego internetowego programu castingowego E-Talenta.. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

 

Mikołaj Jazdon

Mikołaj Jazdon

Filmoznawca, pracuje w Katedrze Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM. Autor książek Dokumenty Kieślowskiego (Poznań 2002), Polskie kino niezależne (redaktor tomu, Poznań 2005) i Kino dokumentalne Kazimierza Karabasza (Poznań 2009). Redaktor, razem z Katarzyną Mąką-Malatyńską, tomu zbiorowego Zobaczyć siebie. Polski film dokumentalny przełomu wieków (Poznań, 2011), oraz Pogranicza dokumentu (Poznań 2012, tom współredagowany z K. Mąką-Malatyńską i Piotrem Płwuszewskim), numeru specjalnego „Images” (2014 rn 24): 21st-century Documentary Film In East and Central Europe (razezm z K. Mąką-Malatyńską). Autor artykułów publikowanych w „Kwartalniku Filmowym”, „Images”, „Kinie”, „Ekranach”, „Znaku”, „Czasie Kultury”, „Przeglądzie Humanistycznym”, „Magazynie Filmowym” oraz tekstów wydanych za granicą po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, duńsku, czesku, słowacku. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej od 2014 roku. Autor opracować do albumów z filmami DVD z serii Polska Szkoła Dokumentu (Krzysztof Kieślowski, Kazimierz Karabasz, Władysław Ślesicki, Czarna seria, oraz Gryczełowska, Halladin, Kamieńska). Współautor scenariuszy do 12 odcinków telewizyjnej serii Sztuka dokumentu (2008). Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Off Cinema” w Poznaniu. Prowadzi Klub Krótkiego Kina w poznańskim Centrum Kultury Zamek, gdzie prezentuje filmy krótkometrażowe i prowadzi spotkania autorskie.

 

Piotr Jaxa

Piotr Jaxa

Piotr Jaxa, SCS, – operator i fotograf, urodzony w Polsce, od 1982 roku mieszkający w Szwajcarii. Ukończył PWSFTviT w Łodzi i pracował jako reżyser obrazu przy wielu filmach fabularnych i dokumentalnych na całym świecie. Jego prace były pokazywane na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie.

Przez ostatnich kilka lat Piotr Jaxa intensywnie eksplorował możliwości fotografii cyfrowej w niezależnych produkcjach kina europejskiego ((„Going Private” by Stina Werenfels, „Hello Goodbye” by Stefan Jaeger, „Rocksteady: The Roots of Reggae” by Stascha Bader, „The War Is Over” by Mitko Panov) łącząc doświadczenia związane z kliszą 35 mm z pasją do nowych możliwości oferowanych przez technologię cyfrową.

Jego wkład w tej dziedzinie, został uhonorowany Nagrodą Lohn-Ammannsegg w 2009 roku i zaproszeniem do szwajcarskiej Akademii Filmowej. Uczestniczył w licznych seminaria na ten temat w miejscach takich jak Zurich, Genewa czy Vevey.

Jednocześnie działa on jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planów filmowych i fotografii redakcyjnej. Prace jego zostały opublikowane w różnych mediach w Europie, USA i Japonii.

Wystawa jego fotografii z planu filmowego trylogi K.Kieślowskiego Trzy kolory, pt: „Remembering Krzysztof” od 1994 roku możliwa była do obejrzenia w różnych zakątkach świata.

Jest on również autorem seria książek fotograficznych: „L’esprit de Geneve” (1988), „o Barcelone!” (1992) i „Poschiavo, un mondo di Valle” (1998).

Od 1995 roku Piotr Jaxa pracuje nad nową książką i wystawą pt: „Operatorzy” . jest to zbiór portretów operatorów filmowych z całego świata. Do tej pory 115 artystów (z 24 krajów i 4 kontynentów) wzięło udział w tym projekci.

 

Dorota Paciarelli ukończyła studia ekonomiczne w Wyższej Szkole Handlowej w Lipsku, a następnie studia podyplomowe na wydziale produkcji PWSFTviT. Po wyjeździe z Polski w 1982 roku z miłości do literatury i języka włoskiego studiowała również literaturoznawstwo i filologię włoską na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.

Współpraca z Kieślowskim: Dorota Paciarelli należy do grona bliskich współpracowników i przyjaciół Kieślowskiego z okresu 1983 – 1996. Współpracowała z Kieślowskim jako tłumaczka jego zagranicznych warsztatów (dokument i fabuła), tłumaczyła teksty artysty dla publikacji Frankfurter Allgemeine Zeitung, szwajcarskiego Du, liczne wywiady na festiwalu Berlinale i kampaniach promocyjnych jego filmów w Niemczech, trwające rok masterclass scenopisarstwa i reżyserii w Szwajcarii prowadzone tam wspólnie z Edwardem Zebrowskim. Obu scenarzystów i reżyserów uważa do dzisiaj za swych najważniejszych mentorów i niedościgniony wzorzec uczciwości zawodowej i pedagogicznej. W roku 1988 została agentką Kieślowskiego, który zwrócił się do niej po przyznaniu mu pierwszej nagrody filmowej Europejskiej Akademii Filmowej za „Krótki film o zabijaniu” z pytaniem, czy nie podjęłaby się zadań agentki artystycznej. Obowiązki te pełniła do śmierci artysty w marcu 1996 roku, skupiając się głównie na jego interesach zawodowych w krajach niemieckojęzycznych.

Kariera zawodowa: Współzałożycielka i menadżerka Międzynarodowych Seminariów Reżyserii Filmowej Teatralnej w Kuenstlerhaus Berlin w latach 1983 – 1990, gdzie uczyli m.in. K.Kieślowski, A.Wajda, A. Holland, T. Łomnicki, T. Angelopoulos, A. Tarkowski, E.Axer, I. Szabò, E. Zebrowski, J. Petrycki, W. Stok, L. Bondy, J.Lubimow. Pracę na planie rozpoczęła w 1984 roku jako asystentka reżysera w niemieckiej produkcji Artura Braunera i pierwszym filmie Agnieszki Holland zrealizowanym na emigracji p.t. „Gorzkie żniwa” (Bittere Ernte). Po upadku muru i zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku kierowała Polskim Instytutem Kultury w Berlinie, organizując tam m.in. pierwszą w Niemczech wystawę fotografii Piotra Jaxy do filmów „Trzy kolory” z udziałem Krzysztofa Kieślowskiego, która towarzyszyła udziałowi filmu „Trzy kolory: Biały” w konkursie głównym na festiwalu filmowym Berlinale. Od dziewiętnasu lat zajmuje się zawodowo analizowaniem scenariuszy i koprodukcjami europejskimi (Pokot, W ciemności, Still Alive), sporządza ekspertyzy dotyczące jakości projektów fabularnych na potrzeby funduszy filmowych i firm producenckich, wykładała podstawy dramaturgii filmowej i developmentu (m.in. w Warszawskiej Szkole Filmowej, Filmschule Hamburg, Drehbuchwerkstatt Niedersachsen); była ekspertem programu EAVE, kierowała i kocypowała programy dla scenarzystów i reżyserów Talents z udziałem Jacka Bławuta i Wojciecha Marczewskiego w funduszu filmowym Nordmedia; doradza w koprodukcjach międzynarodowych (m.in. W ciemności oraz Pokot w reż. A.Holland). W latach 2005 – 2008 wicedyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Uczestniczyła w kampaniach promocyjnych polskich filmów na festiwalach w Cannes, Wenecji, San Sebastian, Berlinie, Tallinie i Galway. Zasiadała w Jury na festiwalach filmowych m.in. jako jurorka Up And Coming w Hanowerze, festiwalu filmów krótkometrażowych Interfilm w Berlinie, Filmfest Hamburg, międzynarodowym festiwaul filmów studenckich w Teheranie (Iran) i Kiszyniowie (Mołdawia), festiwalu filmów sensacyjnych Suspense w Kołobrzegu, a w roku 2017 w jury festiwalu Off Cinema w Poznaniu. Zainicjowany przez Dorotę Paciarelli zakupem praw do ekranizacji powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” i koprodukowany do zakończenia rozwoju scenariusza film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland zdobył w 2017 roku na Berlinale prestiżową nagrodę Alfreda Bauera (Srebrny Niedźwiedź) przyznawaną tradycyjnie filmom otwierającym nowe perspekty w kinie. Od 2016 do 2018 roku dyrektor artystyczna festiwalu Hommage à Kieślowski. Przewodnicząca zarządu stowarzyszenia Krzysztof Kieślowski Forum e.V. w Berlinie od 2009 roku. Kontakt: kieslowskiforumberlin@gmail.com

 

Krzysztof Piesiewicz i Krzysztof Kieślowski copyKrzysztof Piesiewicz

Przyjaciel Krzysztofa Kieślowskiego, twórca lub współtwórca scenariuszy do wielu jego filmów, m. in.: 10 filmów z cyklu „Dekalog”, Trzy Kolory: Niebieski, Trzy Kolory: Biały, Trzy Kolory: Czerwony, Krótki film o zabijaniu, Krótki film o miłości, Podwójne życie Weroniki.

Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych, m. in.: Złotego Lwa W Gdańsku (1989), Europejskiej Nagrody Filmowej (1989), Nagrody Specjalnej Jury oraz Nagrody Ekumeniczna na Festiwalu w Cannes (1989), Nagrody Fipresci na Festiwalu w Cannes (1990), Złotego Lwa w Wenecji (1993), Nagrody Głównej „Srebrny Niedźwiedź” w Berlinie (1994), Nagrody Specjalnej Cinematic Excellence na Festiwalu w Hajfie za wkład w kinematografię światową w związku ze stuleciem kina (2002).W 2010 roku został wyróżniony medalem Ministerstwa Sprawiedliwości za zasługi dla wymiaru sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej.

 

374234_351323138215891_406397122_nAjka Tarasow

Irena (Ajka) Tarasow, członek SFP, w filmie pełniła funkcje: kostiumografa, scenografa, współpraca produkcyjna i współpraca reżyserska.

Pracowała z reżyserami: Barbara Sass-Zdort, Krystyna Janda, Andrzej Wajda, Andrzej i Janusz Kondratiuk, Janusz Zaorski, Witold Leszczyński, Wojciech Marczewski, Krzysztof Rogulski i inni.Od 1990 roku zajmuje się krzewieniem edukacji filmowej wśród młodzieży, współpracowała z Mistrzowską Szkołą Andrzeja Wajdy przy tworzeniu Przedszkola Filmowego oraz przez wiele lat współpracowała z Warszawską Szkołą Filmową, jest autorką koncepcji projektu „Filmowe drogowskazy”.

Od 2004 roku prezes Europejskiej Fundacji Edukacji Audiowizualnej DISCE.

Przez 5 lat członek Rady Programowej festiwalu „Hommage a Kieślowski”.

 

PetrVlcek

Petr Vlček (1980), absolwent polonistyki i filmoznawstwa Wydziału Filozofii Uniwersytetu im. Františka Palackého w Ołomuńcu. Od 2007 roku pracuje jako Kierownik produkcji Festiwalu Filmów Popularno-Naukowych Academia Film Olomouc, który jest najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych w Czechach. Od 2010 roku współpracuje rownież z festiwalem Letnia Szkoła Filmowa w Uherskim Hradišti, jednej z najstarszych i najważniejszych imprez filmowych w Czechach, dla którego przygotowuje wybór polskich filmów, zarówno najnowszych jak i klasyki. Organizator licznych imprez filmowych, w ramach których odbyły się do tej pory przeglądy tworczości wybitnych polskich filmowców -Agnieszki Holland, Jerzego Hoffmana, Janusza Majewskiego, Marcina Koszałki, Leszka Dawida, Sławomira Fabickiego, Magdaleny Piekorz, Roberta Glińskiego, Daniela Szczechury, Piotra Dumały, Mariusza Wilczyńskiego. Organizator dwóch wielkich retrospektyw twórczości Krzysztofa Kieślowskiego – w 2006 roku w Ołomuńcu i w 2011 roku w ramach Letniej Szkoły Filmowej.

KALENDARZ PROJEKCJI

PIĄTEK | 14.09.2018

18:00-20:00 / Stara Kopalnia, Wałbrzych

Otwarcie 8. SFF Hommage à Kieślowski:
Wernisaż wystawy “Krzysztof Kieślowski 3 Kolory Niebieski” w fotografii Piotra Jaxy i projekcja Trzy kolory: Niebieski – making off

20:00-21:30 / Stara Kopalnia, Wałbrzych / re:interpretacje
film otwarcia festiwalu: Dzikie róże, reż. Anna Jadowska, Polska, 2017, 90′
wprowadzenie: Dorota Paciarelli
Gość wieczoru: Izabela Igel, producentka filmu Dzikie róże.

SOBOTA | 15.09.2018

10:30-11.15 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / cykl 5 minut z życia
Między brzegami, reż. Jarosław Piskozub, 5′59′′
Narzuta dziadków Sojatowskich, reż. Joanna Polak, 1′58′′
Krzyż babci Zofii, reż. Joanna Polak, 3′38′′
Pan Jan Golus, reż. Wawrzyniec Turowski, 4′59′′
Pan Stasiu, reż. Wawrzyniec Turowski, 4′08′′
Mów mi Rico, reż. Szymon Piegza, Jakub Stoszek, 3′
Imię, reż. Przemysł Tyler, 4′07′′
Obrus babci Krystyny, reż. Joanna Polak, 2′04′′

wprowadzenie: Violetta Buhl, Mikołaj Jazdon

11:30-13.20 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / re:interpretacje
Opowieści o zwyczajnym szaleństwie,reż. Petr Zelenka, Czechy, Niemcy, Słowacja, 2005, 107′

13:45-15:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / re:interpretacje
Spotkanie z Petrem Zelenką i Miro Gàborem, operatorem filmowy i autorem zdjęć, prowadzenie: Dorota Paciarelli, Petr Vlček

15:15-16:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Hommage à Kieślowski
Refren,reż. Krzysztof Kieślowski, Polska, 1972, 10′

Wolność i biurokracja – spotkanie z Mikołajem Jazdonem i Violettą Buhl
16:15-18:20 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Hommage à Kieślowski
Trzy kolory: Niebieski, reż. Krzysztof Kieślowski, Francja, Polska, Szwajcaria, 1993, 94′
wprowadzenie: Krzysztof Piesiewicz
18:30-20:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Hommage à Kieślowski
O wolności nie tylko w sztuce – dyskusja #3 Forum im. Krzysztofa Kieślowskiego. O wolności rozmawiają: Krzysztof Piesiewicz (scenarzysta i adwokat-obrońca), Petr Zelenka (scenarzysta i reżyser), Tomasz Kozłowski (socjolog i eseista), prowadzenie: Dorota Paciarelli

20:30 / Sala multimedialna Laboratorium Kultury, Sokołowsko
Wernisaż wystawy “Krzysztof Kieślowski 3 Kolory Niebieski” w fotografii Piotra Jaxy

21:30-23:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / re:interpretacje
Isabelle i mężczyźni, reż. Claire Denis, Francja, 2017, 94′
wprowadzenie: Dorota Paciarelli

NIEDZIELA | 16.09.2018

10:30-11:50 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Hommage à Kieślowski

Z punktu widzenia nocnego portiera,reż. Krzysztof Kieślowski, Polska, Szwajcaria, 1977, 16′
wprowadzenie: Dorota Paciarelli i Krzysztof Piesiewicz
Ostatnie spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim, reż. Mikołaj Jazdon, Polska, 1996, 26′

Z punktu widzenia nocnego portiera – spotkanie; Krzysztof Piesiewicz rozmawia z Mikołajem Jazdonem

12:00-13:20 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Mistrz Karabasz

Rok Franka W, reż. Kazimierz Karabasz, Stanisław Niedbalski, Polska, 1967, 63′
Spotkanie z Violettą Buhl i Mikołajem Jazdonem

13:30-15:50 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / re:interpretacje
Bracia Karamazow, reż.Petr Zelenka, Czechy, Polska, 2007, 100′
Spotkanie wokół filmu Bracia Karamazow; Petr Zelenka i Miro Gàbor, Petr Vlček

16:00-18:45 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / re:interpretacje
Rok diabła, reż.Petr Zelenka, Czechy, Polska, 2002, 88′
wprowadzenie: Dorota Paciarelli
Spotkanie wokół filmu Rok diabła; Petr Zelenka i Miro Gàbor, prowadzenie: Petr Vlček

 

Komunikaty prasowe:

23.7.2018_Informacja_Prasowa_8_SFF_Hommage_a_Kieslowski

3.9.2018_Informacja_Prasowa_8_SFF_Hommage_a_Kieslowski_Program

10.9.2018_Informacja_Prasowa_8_SFF_Hommage_a_Kieslowski_Start

17.9.2018_Informacja_Prasowa_8_SFF_Hommage_a_Kieslowski_finał

 

Organizator

Sokolowsko InSitu plansza

Partnerzy

Legalna Kultura Logo pl logo wok

Czeskie centrum forum logofederacja

logo-disce rgb copy

LOGO JPG

Partner wystawy

FINA_logo_kolor

 

Sponsorzy

SEGEPO REFA Copy of Isuzu logo Red on White

Patroni medialni

logo SZARE bezTV Film & kamera perspektywy logo

 

SFP_www_logo_w.podstawowa gazeta_wroclawska [Przekonwertowany]